Aija Šneidere

AIJA ŠNEIDERE

10.06.1935 – 12.10.2018

 

Zeltainajā 12. oktobra dienā aprāvies skaists mūžs – viņsaulē aizgājusi viena no Latvijas mākslas vingrošanas leģendām, talantā un sportiskajos sasniegumos titulētākajām vingrotājām AIJA ŠNEIDERE. Četrkārtēja Latvijas čempione, PSRS izlases dalībniece – viņas sniegumam un viņas veidotajām kompozīcijām skatītāji uzgavilēja Latvijā, visā plašajā Padomju Savienībā un tālu pasaulē…

Četri plīvuri, četri apļi – Aijas Šneideres un viņas treneres Veltas Krasovskas veidotais grupas vingrojums 1959. gadā Vissavienības sacensībās Maskavā tika novērtēts ar ceļojošo kausu par labāko kompozīciju. Latvija – labākā visā plašajā Padomju Savienībā! Daudzu gadu garumā Aijas Šneideres veidotās kompozīcijas palīdzējušas izcīnīt visaugstākā kaluma medaļas. Aija veidoja kompozīcijas ne tikai Latvijas, bet pat PSRS izlases vingrotājām.

Vieglums, kustību skaistums, apgarotība, lieliska plastika, neaizmirstams izteiksmīgums – tāda viņa bija – AIJA ŠNEIDERE…

No paaudzes paaudzē izskan leģendārais stāsts par Aijas vingrojumu ar bumbu – tam ikreiz publika dzīvojusi līdzi aizturētu elpu… līdz zālē pēkšņi atskanējuši smiekli!… Izrādās, smējusi Aija pati – no prieka un sajūsmas, ar kādu ļāvusies savam vingrojumam. Pat akrobātikas kompozīcijas Aija Šneidere spējusi izpildīja ar viņai raksturīgo grāciju.

“Aijas Šneideres vingrojumi izcēlās ar smalku gaumi, īpašu maigumu un elēģismu. Tie atgādināja sonetus, veltītus pašai sievišķībai, pašai Dailei. Atceros viņas vingrojumu ar Čaikovska mūziku no baleta Gubja ezers. Tās bija lirisma pārņemtas kustības, kustības pustoņos, kaisles augstumos nesošas….” – tā par Aiju Šneideri savulaik izteikusies Ludmila Savinkova, divkārtējā pasaules čempione.

Pēc mākslas vingrošanas Aija savu radošo mūžu turpināja pasaulslavenajā Maskavas Ledus cirka trupā.